PROHLÍDKA JESKYNÍ

Bozkovské dolomitové jeskyně patří mezi jediné zpřístupněné jeskyně na severu Čech. Právem se řadí mezi nejzajímavější turistická místa regionu, o čemž ostatně svědčí i jejich návštěvnost. Úžasnou podívanou slibují podzemní křišťálová jezírka (Labutí jezírka), jimž kraluje Jezerní dóm – největší podzemní jezero v Čechách. Bozkovské jeskyně se mohou chlubit také bohatou krápníkovou výzdobou.

Důležité informace

Prohlídka jeskyní není fyzicky náročná a bez problémů ji zvládnou i menší děti. Celková délka návštěvního okruhu je přibližně 350 metrů a shlédneme na něm všechna atraktivní místa jeskyně. Zbylých přes 700 m chodeb je zatím veřejnosti nepřístupno.

Ihned po vstupu do jeskyní (ve výšce 452 m n.m.) klesneme několik metrů pod úroveň povrchu. Současně se sestupem klesá také teplota vzduchu. Průměrná teplota v jeskyních se během roku příliš nemění a kolísá kolem 7,3 stupňů Celsia. Doporučuje se proto teple se obléknout – nenechejte se zmást horkým počasím v letních měsících.

Převýšení na trase činí 40 metrů. Prohlídka s průvodcem trvá přibližně 40 minut, což je dostatečná doba k pořádnému vymrznutí (pokud se na prohlídku dostatečně nevybavíte). Během prohlídky navštívíme takzvanou Starou i Novou jeskyni. Obě podzemní prostory jsou uměle propojeny padesátimetrovým tunelem

Trasa prohlídky

Podrobnou trasu prohlídky zobrazuje plánek jeskyní

Do jeskyně se sestupuje po betonových schodech se zábradlím, jenž nás zavedou do prostor Nové jeskyně. Její stěny jsou zdobeny tenkými krápníky vyrůstajícími z mramorovaných stěn. Poté procházíme takzvanou Půlnoční jeskyní a jeskyní Za prahem.

Blátivou chodbou pak pokračujeme do Loupežnické jeskyně, která je poseta množstvím krápníků nejrůznějších tvarů. To už se ale pomalu přibližujeme ke členitým třpytivým jezírkům (Labutí jezírka), kde můžeme poprvé obdivovat krásy podzemní přírody.

Spojovacím tunelem, který působí tak trochu strašidelně, se dostáváme do Staré jeskyně. Tudy se sem také v roce 1947 náhodně prokutali první objevitelé bozkovského podzemí. Procházíme kolem balvanovitých závalů Bludiště až do Listopadové jeskyně, kde nás čekají rozmanité tvary stropní i podlahové krápníkové výzdoby. K nejzajímavějším patří takzvané Sloní uši.

Nyní se musíme vrátit padesátimetrovým tmavým tunelem zpět na křižovatku, kde se vydáme na opačnou stranu, směrem k největšímu podzemnímu jezeru v Čechách. Velkolepá podívaná na jedinečný Jezerní dóm, na jehož hladině se zrcadlí krásy celé jeskyně, je nám jakousi odměnou na závěr. Úžas a odraz jezera v paměti si návštěvníci Bozkovských dolomitových jeskyní odnášejí jako cenný suvenýr.

Doporučujeme ubytováníVíte že…

Víte, že Hluboká nad Vltavou má ve své historii krvavý flek? Před honosným zámkem byl kdysi na králův příkaz popraven Záviš z Falkenštejna, nevlastní otec panovníka Václava. Mladičkého krále patrně rozčílilo, že si Záviš po smrti jeho matky okamžitě našel novou ženu.